Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.”

Franciszek Ksawery Dmochowski

21 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Była to okazja, by przypomnieć o ważnej roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony corocznie 21 lutego. Święto to zostało ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO. Upamiętnia ono wydarzenie z 1952 roku, kiedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz) zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej, która uświadomiła uczniom, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury i doświadczeń.

Następnym punktem programu był Szkolny Turniej o tytuł „Mistrza Języka Ojczystego”, skierowany do uczniów klas 4-8. Konkurencje polegały m.in. na: bezbłędnym odczytaniu łamańców językowych, poprawieniu błędów, które „wkradły się” do znanych przysłów i związków frazeologicznych czy też ułożeniu jak największej liczby słów z wylosowanych wyrazów. Zadania te wymagały od uczniów nieco wysiłku, ale przysporzyły im także sporo dobrej zabawy. Tytuł „Mistrza Języka Ojczystego wywalczyła klasa VIII, drugie miejsce zajęła klasa IV, trzecie – klasa VII. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Dodatkowo, w ramach obchodów święta języka polskiego, na szkolnym korytarzu zawisła okolicznościowa gazetka, prezentująca zbiór wyrazów, których pisownia przysparza użytkownikom języka polskiego największe problemy