Samorząd Uczniowski

Rok szkolny 2023/2024   

 Opiekunowie:

Lucyna Stempel,
Hubert Ożga

 

Plan pracy SU  w roku szkolnym 2023/2024

Skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/2023

 Przewodniczący Samorządu: Maja Sobczyk

Z-ca przewodniczącego: Szymon Kuźma

Sekretarz: Zuzanna Żuk

 

Sekcje Samorządu Uczniowskiego:

Sekcja organizacyjno-porządkowa: Maja Sobczyk, Julia Świstowska, Szymon Kuźma

Sekcja informacyjna: Zuzanna Żuk, Mateusz Głąb, Oliwier Koziołek, Gabriel Gadziński

Sekcja dekoracyjnaMagda Mazurek, Julia Świstowska, Maja Sobczyk, Anna Wardach

Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii  Julia Świstowska, Zuzanna Żuk , Szymon Kuźma

Nasi Reprezentanci do Młodzieżowej Rady Gminy Szczebrzeszyn:

  • Julia Świstowska
  • Szymon Kuźma

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

       8 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Uczniowie klas I-VIII brali udział w zajęciach, których celem było poszerzenie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, uświadomienie zagrożeń i sposobów radzenia sobie z problemami wynikającymi z nieodpowiedniego użytkowania sieci. Wyświetlone zostały również filmy, w których został podkreślony potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać w edukacji, jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u jej ofiar i jak powinni zachować się świadkowie cyberprzemocy. Na koniec wykonaliśmy plakat „Zasady Bezpiecznego Internetu” na którym każdy dopisywał swoje pomysły. Dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzały bajkę „Mój przyjaciel Necio” oraz wykonały tematyczne prace plastyczne.

 

Bezpieczne ferie zimowe

       Tuż przed feriami, w piątek 13 stycznia 2023 roku, Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pt. „Bezpieczne ferie zimowe”. Podczas akcji zaprezentowano prezentację dotyczącą bezpieczeństwa, a następnie odbyła się krótka pogadanka.

➤Oficjalne rozświetlenie choinki świątecznej w Szczebrzeszynie 2022

We wtorek 6 grudnia 2022 roku uczniowie z Naszej Szkoły należący do Młodzieżowej Rady Miasta wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w oficjalnym rozświetleniu choinki świątecznej na Rynku Miejskim w Szczebrzeszynie. Dookoła zapanowała świąteczna atmosfera. Podczas uroczystości nie zabrakło mikołajkowych niespodzianek.

➤Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Nasi uczniowie i wolontariusze również włączyli się w obchody tego święta. Uczniowie uczestniczyli w pogadankach na temat wolontariatu, pomagania, altruizmu, empatii. Obejrzeli ciekawą prezentację na temat wolontariatu. Omówiono, jakie działania będą podjęte w bieżącym roku szkolnym. Wolontariuszom działającym w naszej szkole jak również poza jej murami życzymy optymizmu, wytrwałości oraz satysfakcji z podejmowanych działań. Niech uśmiech zawsze Wam towarzyszy. Dziękujemy, że jesteście!  

➤Zabawa andrzejkowa 2022

 

Piątek 25 listopada upłynął w naszej szkole pod znakiem magii, wróżb, przepowiedni oraz dobrej zabawy. Wypadające pod koniec listopada imieniny Andrzeja od dawien dawna są wyjątkowym wieczorem, podczas którego próbujemy poznać swoją przyszłość. W naszej szkole święto to stało się świetną okazją do wspólnej zabawy i integracji. Wieczorem 25 listopada uczniowie klas VI, VII i VIII zebrali się w sali gimnastycznej, która w tym dniu została przemieniona w „salę wróżb”. Uczniowie poznali m.in. imiona swoich przyszłych małżonków – wbijając szpilkę w serca z imionami. Odbył się również tradycyjny „wyścig butów” prowadzący do drzwi sali gimnastycznej. Wyłonił on osobę, która najszybciej zawrze związek małżeński. Zabraknąć nie mogło też lania wosku przez dziurkę od klucza. Z zastygłych kształtów młodzież próbowała odczytać swoją przyszłość. Było przy tym dużo radości i śmiechu. Po wróżbach odbyła się zabawa taneczna przy ulubionych utworach muzycznych. Galeria

➤Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta – ubierając się na żółto, uśmiechając się do drugiego człowieka, mówiąc miłe słowo. Uczniowie byli uprzejmi dla innych oraz bezinteresownie pomagali. Na korytarzu szkolnym rozwieszone zostało wielkie serce do którego każdy z nas mógł przykleić kilka miłych słów. Samorząd Uczniowski rozdawał pozytywne sentencje oraz kupony na życzliwość. Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i życzliwości. Bądźmy więc dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy, uśmiechajmy się do siebie, pomagajmy sobie, bądźmy empatyczni i tolerancyjni wobec innych.

➤Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2022

 

W piątek, 18 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie zorganizowane z okazji przypadającej 20 listopada 33 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu wszyscy zwróciliśmy szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Rozmawialiśmy przede wszystkim o dziecięcych prawach i przywilejach. Na zajęciach omawialiśmy Konwencję o prawach dziecka, robiliśmy plakaty, dyskutowaliśmy. Jednak pamiętać należy, iż nie dla wszystkich dzieci na świecie los był jednakowo szczęśliwy. Pracując na materiałach dostępnych na stronie organizacji –Unicef – strażnika praw wszystkich dzieci na świecie, kontrastowaliśmy naszą rzeczywistość z tą w krajach rozwijających się, podkreślając każdorazowo jak bardzo należy ją doceniać i z niej mądrze korzystać. Organizacja UNICEF łączy kolor niebieski w działaniach związanych z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane.

   

➤Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

  8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tego święta jest przede wszystkim promowanie zdrowego jedzenia oraz profilaktyka chorób będących konsekwencją złej diety. W naszej szkole tego dnia uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat wartości odżywczych produktów oraz poznali 10 zasad zdrowego żywienia. W dalszej części zajęć uczniowie poznali zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, aby w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia. Podczas zajęć uczniowie wykonywali ćwiczenia dotyczące piramidy żywieniowej, wskazywali produkty zdrowe i te, których należy unikać oraz rozwiązywali krzyżówki. Dzieci z oddziału przedszkolnego również włączyły się w obchody tego święta, wykonywały zadania i dokonywały zdrowych wyborów kolorując tylko zdrowe produkty. Nawyki żywieniowe z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy styl życia i odżywiania. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościową gazetkę ścienna propagującą zdrowe odżywianie.

➤Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta oraz wykonywaliśmy twórcze rysunki. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę i wiele innych rzeczy. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w kropki i groszki. BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.