WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

W dniach 24-25 XI 2022r. uczniowie  klas VI-VIII pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. W ramach ministerialnego programu wycieczka obejmowała zwiedzanie Zamku Królewskiego, Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ponadto uczniowie zwiedzili również autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim, Plac Piłsudskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Zwiedzanie Warszawy uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie uczniowie poszerzyli wiedzę na temat powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie  tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki było zwiedzanie Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka w siedzibie NBP.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęło się od Zamku Królewskiego. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć nie tylko bogato zdobione komnaty królewskie ale również podziwiać piękne obrazy Jana Matejki, które do tej pory oglądali tylko w podręcznikach. Ważnym punktem było odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja.

Po zwiedzaniu zamku uczniowie udali się na spacer po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu po drodze odwiedzając takie zabytki jak: Kolumna Zygmunta, Archikatedra Jana Chrzciciela, pomnik Syrenki na warszawskiej Starówce, Barbakan, pomnik Małego Powstańca. pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki oraz Plac Piłsudskiego. Uczniowie uczestniczyli również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Zwiedzanie Warszawy zakończyło się wizytą w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które znajduje się w Świątyni Opaczności Bożej w Wilanowie.

Był to bardzo intensywnie spędzony czas. Uczniowie zobaczyli piękne zabytki Warszawy, najpiękniejsze muzea i Zamek Królewski oraz podróżowali metrem, kolejką i komunikacją miejską. Jedno jest pewne – wycieczkę zapamiętają na długo. Zapraszamy do galerii