„Wirtualny świat realnych zagrożeń”

         Dostęp do Internetu stanowi istotną część współczesnego świata i jest ważnym narzędziem w edukacji dzieci. Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w Internecie. Nowa technologia daje dzieciom możliwość przeniesienia się do równoległej, bardziej atrakcyjnej rzeczywistości.

         Dzięki wirtualnej rzeczywistości dziecko może być kimkolwiek chce, może rozmawiać ze znajomymi lub grać w ekscytujące gry z przeciwnikami ze wszystkich zakątków globu. Jedno kliknięcie myszki pozwala im wejść w inny świat, w którym problemy ich prawdziwego życia przestają istnieć, a wszystkie życzenia dotyczące tego, kim chcą być lub czego chcą doświadczyć mogą od razu się spełnić.

Zwiększenie zakresu korzystania ze sprzętu cyfrowego przyczyniło się do wielu zaburzeń w zakresie tzw. higieny cyfrowej i to nie tylko wśród uczniów, ale też rodziców, osób dorosłych.

„Wirtualny Świat realnych zagrożeń” to kampania uświadamiająca ryzyko związane z nadużywaniem nowoczesnych technologii przez dzieci i młodzież opracowana przez WSSE w Lublinie. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi materiałami, z nich dowiesz się m.in.: – jakie czynniki sprzyjają nałogowemu korzystaniu ze sprzętu cyfrowego i Internetu,

  • jakie są możliwe negatywne skutki nałogowego korzystania z nowych technologii,
  • co mogą zrobić rodzice, aby zapobiec uzależnieniu od Internetu u swoich dzieci,
  • gdzie szukać pomocy i wsparcia w razie sytuacji problemowej

Pamiętaj, że Internet i sprzęt cyfrowy może być uzależniający. Nie pozwól by świat Twojego dziecka zmniejszył się do kilku cali kolorowego ekranu.

Materiały: