Narodowe Czytanie 2019

 

            Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza, a także „Wesele” S. Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku, podczas ósmej edycji akcji, mieliśmy okazję czytać osiem nowel wybranych przez parę prezydencką.

            Podobnie jak w poprzednim, również w tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania. 6  września tłumnie zgromadziliśmy się w sali, by wspólnie odczytać nowelę „Katarynka” Bolesława Prusa. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega akcja Narodowego Czytania i co jest jej celem.

            Mimo trudnej w odbiorze dla tak młodego czytelnika lektury, nasi uczniowie prezentowali wzorową postawę, uważnie słuchając noweli. Po zakończonym czytaniu odbył się quiz dotyczący treści „Katarynki”, który uczniowie rozwiązali bez mniejszych problemów.

            Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.