Uroczystość posadzenia i poświęcenia „Dębu Pamięci”

         Dnia 13 kwietnia 2022 roku o godzinie 12.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci”, którym uhonorowany został kapitan Erazm Miazga, więzień obozu NKWD w Starobielsku, zamordowany w 1940 roku w Charkowie. Tym samym nasza szkoła  przyłączyła się do programu edukacyjnego pt. „Katyń… Ocalić od zapomnienia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

          Celem Programu jest uczczenie zamordowanych przez NKWD w 1940 roku Bohaterów, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko.

       Przy naszej placówce został posadzony dąb i postawiona pamiątkowa tablica poświęcone kapitanowi Erazmowi Miazga.

        Erazm Miazga był synem Teofila i Katarzyny z Malców, urodzonym 7 stycznia 1897 roku w Szczebrzeszynie. Ukończył II Gimnazjum Państwowe w Przemyślu, Szkołę Podchorążych Piechoty i Centralną Szkołę Czołgów w Żurawicy. Następnie był żołnierzem Legionów Polskich. W Wojsku Polskim służył od roku 1918. Pracował jako kierownik wojskowego nadzoru technicznego nad Fabryką Mechaniczną „Ursus” koło Warszawy. Przebywał w obozie jenieckim w Starobielsku. Zabity przez NKWD w Charkowie w 1940 roku. Został pochowany w zbiorowej mogile w Charkowie – Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu na Piatichatkach. 9 listopada 2007 roku został pośmiertnie mianowany na wyższy stopień wojskowy – majora.

Zapraszamy do Galerii zdjęć