18 listopada 2021r. Światowy Dzień Rzucania Palenia

RZUCENIE PALENIA NIE ZAWSZE JEST ŁATWE,
ALE ZAWSZE WARTO TO ZROBIĆ!

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.

Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada (w 2021r. – 18 listopada). Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych,
w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia
– korzystania z papierosów elektronicznych (tzw. e-papierosów)

Sięganie po papierosy to nie wyraz „słabego charakteru” czy „braku silnej woli lub motywacji”. To choroba, którą można leczyć!

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując schorzenia układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli i płuc), choroby układu krążenia (udar mózgu, chorobę wieńcową, zawał serca) oraz choroby nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby, nosa). Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy związków chemicznych, z których
co najmniej 70 ma działania rakotwórcze, a wszystkie mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Dlatego palenie papierosów lub nawet przebywanie w towarzystwie osoby,
która pali i wdychanie dymu tytoniowego (tzw. „bierne palenie”) zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i inne poważne choroby!      
 

O szkodliwości palenia papierosów nikogo nie trzeba już przekonywać. Nie wszyscy jednak są przekonani, że warto rzucić palenie.       

Oto kilka, z wielu powodów dlaczego opłaca się odstawić papierosy:

 1. Rzucenie palenia pozwala dłużej i lepiej żyć!     
  Badania wskazują, że rzucenie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne i wydłuża oczekiwaną długość życia. Z każdym kolejnym dniem i rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe – nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego. Nawet osoby, u których wystąpiły już objawy chorobowe mogą być pewne, że rzucenie palenia pozytywnie wpłynie na ich leczenie, złagodzenie objawów, a nawet zahamowanie dalszego rozwoju. Wiele korzyści zdrowotnych odczuwanych jest niemal natychmiast po odstawieniu papierosów (np. poprawia się krążenie krwi, odczuwany jest wzrost energii), inne będą odczuwane stopniowo.
 2. Rzucenie palenia jest estetyczne! 
  Po rzuceniu palenia znacznie poprawia się kondycja skóry i włosów a zęby stają się bielsze. Dym tytoniowy powoduje przedwczesne starzenie się skóry, pojawiają się przebarwienia, pajączki, sińce pod oczami. Odstawienie papierosów pozwala na cofnięcie się tych niekorzystnych zmian. Dodatkowo skóra i ubrania są wolne od nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego, a naszej przestrzeni nie szpecą popielniczki i popiół z papierosów.
 3. Zwiększa się zasobność portfela.  
  Jeśli codziennie zaoszczędzisz 15 zł (koszt przeciętnej paczki papierosów) to rocznie w portfelu zostanie Ci nawet 5 400 zł. To kwota, którą można spożytkować na wiele przyjemności!
 4. Poczujesz smaki i zapachy.
  Wraz z rzuceniem palenia odzyskasz zdolność odczuwania prawdziwych smaków
  i zapachów. Z każdym kolejnym dniem bez papierosa obierać będziesz dawno zapomniane aromaty, a smak potraw zapewne spowoduje niemałe zdziwienie.
  Pomyśl, jak to będzie znowu poczuć zapach wiosny ….
 5. Wzmocnisz swój organizm.           
  Palenie tytoniu może w niekorzystny sposób wpływać na układ odpornościowy.
  Dym tytoniowy nie tylko nasila zapalne reakcje uczuleniowe i autoimmunologiczne, ale jego toksyczne składniki negatywnie wpływają na reakcje obronne organizmu wobec zakażeń. Rzucając palenie nie tylko więc mniej narażony będziesz na infekcje ale również na alergie.

Gdzie szukać pomocy?       
Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą! Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – tel. 801 108 108.
Dla telefonów komórkowych 22 211 80 15.  Pracujący tam eksperci którzy udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania. Prowadzący konsultanci otoczą cię opieką i wsparciem w trakcie całego procesu rzucania palenia.

Nie czekaj – rzuć palenie! Popraw jakość życia!
Rzucenie palenia jest możliwe, ale nie zawsze przebiega łatwo.

Zachęcamy do korzystania ze stron internetowych promujących styl życia bez tytoniu:

 • www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
 • www.stopfejkfriends.pl – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia
 • www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej